Ikona Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

Historia

Ikona Matki Boskiej Nieustającej Pomocy to obecnie jeden z najbardziej czczonych wizerunków maryjnych. Pierwowzór wszystkich takich ikon stanowi wizerunek znajdujący się w Rzymie, w kościele św. Alfonsa w Rzymie. Jest to ikona bizantyńska, pochodząca prawdopodobnie z Krety, powstała w XIX lub XV wieku. Tradycja sięgająca XVI wieku podaje, że została ukradziona przez kreteńskiego kupca z jednego z miejscowych kościołów. Już podczas morskiej podróży złodzieja wydarzył się pierwszy cud związany z ikoną – został on ocalony w czasie burzy. Po śmierci kupca Matka Boska objawiła się sześcioletniej dziewczynce, córce jednej z rzymskich rodzin i poprosiła ją aby przekazała mamie i babci, że wizerunek Matki Boskiej Nieustającej Pomocy powinien być umieszczony w kościele św. Mateusza, pomiędzy bazylikami Matki Boskiej Większej i św. Jana na Lateranie. Po zbadaniu tego objawienia tak też się stało. Ikona była tam czczona przez około 300 lat, wsławiła się licznymi cudami i zyskała cześć ogromnej liczby wiernych. Niestety w skutek wojny kościół świętego Mateusza i związany z nim klasztor zostały zniszczone a ikona przeniesiona do kaplicy innego rzymskiego klasztoru gdzie przez kolejne lata przebywała w ukryciu. Została odnaleziona w XIX wieku i powróciła na swoje miejsce – do nowo wybudowanego kościoła św. Alfonsa, który powstał na miejscu zniszczonego kościoła św. Mateusza. Ponownie została otoczona kultem wiernych. Ojcowie Redemptoryści, opiekujący się kościołem, na polecenie papieża Piusa IX rozsławili ikonę na całym świecie. Również w Polsce jej kult jest bardzo rozpowszechniony, a cudowne wizerunki Matki Boskiej Nieustającej Pomocy mają liczne sanktuaria. Ikona została uroczyście ukoronowana w 1867 roku.

Symbolika ikony

Ikona Matki Boskiej Nieustającej Pomocy należy do typu Hodegetrii, czyli wskazującej drogę, którą jest Jezus. Matce i Dzieciątku towarzyszą archaniołowie – z lewej strony archanioł Michał, a z prawej archanioł Gabriel. Trzymają oni narzędzia męki. Jezus przestraszony wizją cierpienia wkłada rączki w dłonie Maryi. Szaty Maryi i dzieciątka zdobią złote asystki – symbol boskich energii.

Kult

Kult ikony Matki Boskiej Nieustającej Pomocy jest obecnie rozpowszechniony na całym świecie i jest to najpopularniejsza ikona w kościele katolickim,  Również w Polsce ma ona swoje sanktuaria i koronowane wizerunki, m. in. w Kaliszu, Jaworznie, Toruniu. Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy jest odmawiana w środy w licznych polskich świątyniach. Kościół prawosławny czci opartą na tym samym wzorze Matkę Boską Pasyjną.

Matka Boska Nieustającej Pomocy

Ikona Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

Bibliografia:

Janocha Michał – Ikony w Polsce: od średniowiecza do współczesności. Wydawnictwo Arkady. Warszawa, 2010.

http://www.cssr.com/italiano/whoarewe/iconstory.shtml