Ikona na prezent – jak wybrać?

Ikona na prezent

Ikona to bardzo cenny i trwały upominek. Ikony często podarowywane są przy okazji ważnych uroczystości: chrześniakom, młodym ludziom z okazji ślubu lub także przy tej uroczystości przez młodych małżonków rodzicom. Często towarzyszą podziękowaniu ważnym i bliskim osobom, są prezentem świątecznym lub urodzinowym. Piękno ikony w pełni doceni osoba wierząca, dla której nie będzie ona jedynie obrazem, lecz znakiem obecności Boga i świętych. Choć ikona jest sama w sobie ekumeniczna, jako że pochodzi jeszcze z czasów jedności chrześcijan, osobom różnych wyznań bliższe mogą być różne ikony i warto wziąć to pod uwagę wybierając ikonę na prezent dla konkretnego człowieka. Warto postarać się dowiedzieć, który z wizerunków Matki Boskiej jest jej/jemu szczególnie bliski, do którego świętego się modli.

Ikona na chrzest

Z okazji chrztu ikonę mogą podarować chrzestni lub inne najbliższe dziecku osoby. Warto porozumieć się w tej kwestii z rodziną, gdyż nawet najpiękniejsze ikony nie będą cieszyły, gdy będzie ich kilka podobnych. Ikona na prezent z okazji chrztu to najczęściej ikona świętego patrona lub Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Ślub

Z okazji ślubu ikonę mogą otrzymać zarówno państwo młodzi, jak i ich rodzice – jako prezent od samych młodych w podziękowaniu. Zazwyczaj w przypadku darowania ikony rodzicom prezent jest trafiony – młodzi potrafią ocenić, czy i jaka ikona będzie bliska rodzicom, czy będzie dla nich cenną pamiątką tego szczególnego dnia. Ikona jako prezent dla państwa młodych to również dobry pomysł, jednak istnieje pewne ryzyko, że wierzący młodzi otrzymają ich kilka, warto więc, jeśli to możliwe, uzgodnić wybór prezentu z młodymi, świadkami (jeśli dysponują oni listą prezentów) lub gośćmi.

Jaką wielkość ikony wybrać?

Na prezent sprawdzają się ikony o wymiarach zbliżonych do formatu A4 lub A5 a nawet mniejsze. Przy wyborze warto kierować się wielkością pomieszczenia, w którym ikona będzie eksponowana – w małym mieszkaniu niewielka ikona powieszona na ścianie będzie przyciągała wzrok, natomiast w dużym, otwartym salonie stanie się ledwo widoczna, więc w tej sytuacji warto wybrać większą. Z kolei większe niż przeciętne formaty ikon warto zamówić raczej po porozumieniu z obdarowywanym.